Yerel Haber Girişi : 05 Nisan 2021 10:53

Virüs Erzurum’da kol geziyor

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın sosyal medya hesabından paylaştığı insidans haritası, Erzurum’daki tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi.

İki hafta öncesine kadar vaka sayısının yüz binde 76 dolayında olduğu Erzurum’da, 27 Mart – 2 Nisan tarihleri arasındaki vaka sayısının ise, yüz bin nüfusta 245,16 olduğu açıklandı. Bakan Koca’nın yaptığı paylaşım, Erzurum’da salgının hızlı bir tırmanış seyrinde olduğunu gözler önüne sererken, şehir özelinde hangi tedbirlerin alınacağı ise merak ediliyor. Erzurum Valiliği ve İl Hıfzıssıhha Kurulu’nun, bu hafta içerisinde yeni bir takım tedbirler alma ihtimalinin çok yüksek olduğu ifade edilirken, özellikle yüz yüze eğitim konusunda nasıl bir yol izleneceği merak uyandırdı.

Uzmanlar, Erzurum’daki vaka sayısının yüz bin nüfusta önce 36 olarak açıklandığını, ardından bu oranın bir haftada ikiye katlanarak 76’ya çıktığını hatırlatarak, “Vaka oranı iki hafta içerisinde neredeyse üçe katlandı. Bu rakamlar Erzurum için korkunç bir yükselişi ifade ediyor” dediler.

 

ERZURUM’DA TEMAS ORTAMI YOĞUN

Virüsün gücünü temas ortamından aldığının altını çizen uzmanlar, Erzurum’daki durumu ise, bu çerçevede değerlendirmek gerektiğini kaydettiler. Uzmanlar, “İki haftada vaka sayısı hem de defalarca katlanarak artış göstermişse, Erzurum’da temas ortamı yoğun demektir. Sorunu kökünden çözebilmek için de işte bu temas ortamını ortadan kaldırmak gerekiyor” dediler.

Vatandaşların tedbirlere uyma konusunda gerekli hassasiyeti göstermediklerinin çok açık olduğunu dile getiren uzmanlar, “Öyle olmasa bu kadar kısa süre içerisinde vaka sayıları bu denli artmış olmazdı. Birer-ikişer puanlık artışlar normal karşılanabilir; ancak Erzurum’daki durum bunun tam tersine. Çünkü vaka sayıları katlanarak artıyor. Bir ay öncesine kadar vaka sayısı yüz binde 36 dolayındayken, bir hafta sonra yüz binde 76’ya yükseldi. Son 15 gün içerisinde ise bu oran yüz binde 245’e kadar çıktı. Bu da demek oluyor ki, bir ay önceki vaka sayısı tam 8 kat artmış” diye konuştular.

 

RAMAZAN AYI YENİ BİR FIRSAT OLABİLİR

Rakamların Erzurum özelinde korkutucu olduğunu vurgulayan konu ile ilgililer, “Bu rakamları şu şekilde yorumlamak gerekiyor: Erzurum özelinde çok ciddi tedbirlere ihtiyaç var ve Valilik’le İl Hıfzıssıhha Kurulu bu oranlara kayıtsız kalmayacaktır” hatırlatmasında bulundular.

Erzurum için yeni tedbirler alınabileceğini kaydeden yetkililer, “Öyle görünüyor ki, temas ortamının yoğun olduğu mekanlarla ilgili bir takım yeni tedbirlere başvurulacak. Ramazan ayı bu anlamda muazzam bir fırsat olabilir. Çünkü gün içerisinde ve iftar sonrası da temas ortamı oluşturabilecek mekanların tamamı kapalı olacak. Dolayısıyla Ramazan ayının ilk haftasında bu hızlı tırmanışın frenlenmiş olmasını bekliyoruz. Sonraki haftalarda da vaka sayılarında düşüş tahmin ediliyor. Ancak tedbirlere uymadığımız sürece düşen vaka sayılarının kısa sürede yeniden yükselişe geçeceği aşikar” dediler.