27 Kasım 2020 Cuma
Anasayfa > Yerel > Yapboz devam ediyor

Yapboz devam ediyor

23.10.2020 11:40 12 14 16 18 yazdır
2010 yılında yaklaşık olarak 100 milyon (trilyon) lira harcanarak yapılan kayakla atlama kulelerinin çökmesinin ardından tamiratlar bitmek bilmiyor. Pistin bir kez daha elden geçirildiği kulelerde kent için henüz fayda oluşturulabilmiş değil.
Yapboz devam ediyor

Kasım AKAN-Erzurum Yenigün

2010 yılında yaklaşık olarak 100 milyon (trilyon) lira harcanarak yapılan kayakla atlama kulelerinin çökmesinin ardından tamiratlar bitmek bilmiyor. Pistin bir kez daha elden geçirildiği kulelerde kent için henüz fayda oluşturulabilmiş değil.

Uluslararası Üniversiteler Spor Federasyonu (FISU), Üniversite Kış Oyunları’nın Erzurum’da yapılması kararlaştırılmasının ardından 2010 yılında hizmete açılan ve büyük bütçelerle kente teslim edilen atlama kulelerinin masrafı bitmek bilmiyor.

2017 yılında 95 ve 125 metre yükseklikteki iki kulenin önündeki pistlerin kaymasının ardından gündeme gelen olimpik Atlama Kuleleri aradan geçen zamana rağmen fire vermeye devam ediyor. 2011 yılında ev sahipliği yaptığı 25’inci Dünya Üniversiteler Kış Oyunları için yaptırılan kayakla atlama kulelerinin önündeki pistlerde toprak kayması meydana gelmişti. Pistler tamamen kullanılamaz duruma gelirken, otel ve diğer tesisler de boşaltılmıştı.

“İşin ehli aranıyor”

Bu günlerde bir kez daha elden geçirilen pistin bir türlü dikiş tutmaması ise dikkat çekiyor. Pistin sil baştan ele alındığı kuleler masraf çıkarmaya devam ediyor. Sürekli yaptırılan fakat bir türlü dikiş tutmayan kulelerin artık Erzurum’a büyük zarar vermeye başladığını ifade eden vatandaşlar “ bu işleri bilen şirketlerin yapım sürecinde olmadığı açıkça ortada. Her yapan arkasında bir sorun bırakıp gidiyor. Tabi burada olan kentin maddi kaynaklarına oluyor. Masraflar almış başını gidiyor ve ortada henüz temiz bir proje yok. Bu kadar masrafın kulelere akıtılmasının nedeni iş bilmezlerin iş başına getirilmesinden kaynaklanıyor.

Her gelen inşaat şirketi bu büyük yatırıma ayrı darbe vuruyor. İşi bilmeyene iş yaptırırsak olacağı budur ve bu paralar bizlerin cebinden gidiyor. Pistin bir kez daha elden geçirilmesi bizlerde de bıkkınlık oluşturdu ve kulelerden fayda göremeyeceğimizi düşünmeye başlıyoruz. Yetkililerin bu konulara daha dikkatle eğilmesi artık çok daha önemli hale gelmiştir” ifadelerine yer verdiler.

Yanlış beton atılmış

Pistin üzerinde bulunan plastik ürünün istenilen ölçüde sabitlenememesine neden olan ve kayan pistten sonra atılan betonun yanlış atılması neticesinde oluşan sorunun halledilmesi için bir kez daha çalışma başladı. Bir ay daha çalışmaların noktası olacak olan pistlerin şimdiye kadar işlevsizliğiyle gündeme gelmesi ise soru işaretlerini arttırmış durumda. Para kazanmak üzerine şirketlerin her işi yapmaya başlaması nedeniyle bu tür sorunlarla yüzleşmeye devam edeceklerinin altını çizen uzmanlar “ her işi ehline teslim etmediğimiz sürece bu tür durumlarla karşılaşmaya devam edeceğiz. Mevcut pistin sürekli sorun oluşturmasının asıl nedeni budur!

Hangi beton türünün nasıl atılacağını bilmeyen işletmeler iş alınca işi bir kez daha yaptırmak zorunda kalırsınız. Mevcut sorun bunu gösteriyor ve bu sorunlar kökten geldiği için sürmesinden korkmalıyız. Bu durumun bizlere ders çıkarması gerekiyor” ifadelerini kullandılar.

 

Etiketler : Yapboz devam ediyor
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri