27 Kasım 2020 Cuma
Anasayfa > Yerel > Yaşlılarımız rezillik yaşıyor

Yaşlılarımız rezillik yaşıyor

22.10.2020 12:37 12 14 16 18 yazdır
65 yaş üstüne ücretsiz olan şehir içi hatlar son uygulamayla birlikte yaşlılarımıza adeta rezillik yaşatıyor. Ücretsiz bindikleri için itilip kakılan yaşlılarımızın ayrıca saat 10'dan önce binmelerinin yasak olması ayrı dert nedeni olmaya başladı.
Yaşlılarımız rezillik yaşıyor

Kasım AKAN-Erzurum Yenigün Gazetesi


65 yaş üstüne ücretsiz olan şehir içi hatlar son uygulamayla birlikte yaşlılarımıza adeta rezillik yaşatıyor. Ücretsiz bindikleri için itilip kakılan yaşlılarımızın ayrıca saat 10'dan önce binmelerinin yasak olması ayrı dert nedeni olmaya başladı.

Yaşlılarımıza olan saygının gün geçtikçe köreldiği kent merkezlerinde hayata geçirilen uygulamalar da bu duruma kapı aralıyor. Sorun yaşatıyorlarmış gibi yaşlıların sabah 10'dan önce ulaşım araçlarına alınmaması yaşlılara olan bakışın farklı boyutlara ulaşmasına neden oluyor.

Duraklarda saatin 10 olmasını bekleyen ve bir dakika kala dahi araçlara alınmadıklarını dile getiren yaşlılar bu uygulamanın haksızlık olduğunu ifade ettiler. Kendilerine uygulanan sert tutumun bu uygulamalarla birlikte farklı hal aldığını ve artık kimseden saygı beklemez duruma geldiklerini dile getiren yaşlılarımız "saat 10 olmadan araçlara binemiyoruz. Zaten o saatten sonra bindiğimiz de de önce şoförden istemsiz bir sertlik ve akabinde yolculardan gereksiz soğukluk hissediyoruz.

bu durumun daha ne kadar devam edeceğini bilemiyoruz ama artık toplumumuzda büyüklere karşı saygı bitmiş vaziyette. Herkes işini yaparken bizler saatin 10 olmasını ve şehir için hatları kullanma hakkını bekliyoruz. Bu kadar çifte standartlı uygulama olamaz. bu durumun kalıcı olması ise en büyük korkumuzdur. Yetkililerin biran önce bu çifte standartı ortadan kaldırması gerekiyor" ifadelerini kullandılar.

Saygınlıkları kalmadı

Şehir içi hatlarda her gün rastlanmaya başlayan yaşlılara karşı sert tutum dozunu aşmış durumda. Hakları olan şehir içi ücretsiz ulaşımdan faydalandıkları için birçok kez kötürüm olarak göründüklerini ve kendilerine olan saygının toplumda görünmemeye başladığını ifade eden yaşlılarımız "dolmuşlara binmemiz büyük bir suçmuş gibi davranılıyor. Bu konuda ne yaşadığımızı kimse bilmiyor. Yaşayan bilir değimi tam olarak bu olsa gerek...

Her gün duraklarda acaba şoför kapıyı açacak mı, acaba diğer yolcular aynı kötü bakışlarla bizlere bakacaklar mı diye düşünüyoruz. Bu durumun yerleşik bir hal almasından korkuyoruz. Eskiden dolmuşlarda oturacak bir koltuğumuz vardı ama artık bu da bitmek üzere. Kimse saygı göstermiyor diyebiliriz. Dolmuşların bize karşı keyfi olarak davranması uzadıkça toplumun bizlere bakışı da değişim yaşadı.  Saygınlığımız gün geçtikçe yok olup gidiyor ve bu duruma neden olan uygulamalar kalıcı hale gelmeye başladı" diye konuştular.

 

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri