27 Kasım 2020 Cuma
Anasayfa > Yerel > Yem bitkisinde Erzurum rekoru

Yem bitkisinde Erzurum rekoru

22.10.2020 12:36 12 14 16 18 yazdır
Erzurumda yem bitkisi üretimi bakanlığın belirlemiş olduğu standartların bile üzerine çıktı.
Yem bitkisinde Erzurum rekoru

 

 

Erzurumda yem bitkisi üretimi bakanlığın belirlemiş olduğu standartların bile üzerine çıktı. Bakanlık ekilebilir tarım arazilerinin sadece %10’u için yem bitkisi ekimi öngörürken Erzurumda bu rakam %30’un bile üzerinde değer kaydetti. Erzurum tarım ve orman İl Müdürü Osman Akar, Erzurum’da yem bitkisi üretiminin her geçen yıl katlanarak arttığını belirterek, Söz konusu üretimin doğrudan hayvansal üretime de katkı sağladığını dile getirdi. İl Müdürü Akar, Erzurum’un geçen yıl yem bitkisi üretiminde Türkiye 4’üncülüğü elde ettiğini söyleyerek, “Erzurum’un bu manada kaydettiği gelişme, gerçekten de övgüye değer” ifadelerini kullandı.

 

BÜYÜK VE KÜÇÜKBAŞ HAYVAN SAYISI ARTIYOR...

Erzurum’da büyük ve küçükbaş hayvancılık sayısının da geçmiş yıllara oranla çok büyük bir artış kaydettiğini vurgulayan Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Akar, “Geçtiğimiz yıl sonu itibari ile Erzurumda büyükbaş hayvan sayısı 827 bin olmuştur. Küçükbaş hayvan sayımız da 781 bine ulaşmıştır. Fakat şurası da bilinmelidir ki Erzurumda il dışına sevk edilen büyükbaş hayvan sayısı her yıl en az 100 bin olarak kayıtlara geçmektedir. Yine aynı şekilde Erzurum dışına sevk edilen küçükbaş hayvan sayısı ise yıllık 400 ile 450 bin arasında değişmektedir. Bu sayının yaklaşık 150 bininin Göçerleri ait küçükbaş hayvanlar olduğunu düşünürsek, Yılda sadece 300.000 küçükbaş hayvanın il dışına sevk edildiğini rahatlıkla söyleyebiliriz” diye konuştu.

 

TARIMSAL ÜRETİM DEĞERİ ARTTI

İl Müdürü Osman Akar, Erzurum’da 2014 yılındaki tarımsal üretim değerinin 2,7 milyar lira olduğunu hatırlatarak, bu rakamın son 6 yıl içerisinde yüzde 300 oranında artış gösterdiğini açıkladı. İl Müdürü Akar, “Erzurum’daki tarımsal üretimin değeri şu an itibariyle yıllık 7 milyar liranın üzerine çıkmış durumda” şeklinde konuştu.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
Kategorinin Diğer Haberleri