GENEL Haber Girişi : 23 Eylül 2022 10:07

Antalya´yı `Altın Portakal´ heyecanı sardı

Antalya´da 1-8 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali için özel hazırlanan 59 adet Venüs heykeli, kenti
Antalya´da 1-8 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali için özel hazırlanan 59 adet Venüs heykeli, kentin belirli noktalarına dikildi.
Antalya Büyükşehir Belediyesinin ev sahipliğinde Kültür ve Turizm Bakanlığının katkılarıyla 1-8 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali´nin heyecanı şehri sarmaya başladı. Antalyalılar ile şehir dışından birçok misafiri ağırlayacak film festivali için kentte bir yandan peyzaj çalışmaları başlatan Büyükşehir Belediyesi Park ve Bahçeler Daire Başkanlığına bağlı ekipler, bir yandan da festivalin sembolü olan Venüs heykellerini şehrin belirli noktalarına yerleştirdi. Festivalin 59´uncu yılına özel 59 adet heykel, kentin ana arterleri ve kavşaklardaki refüjlere konuldu. Festivalin bu yıl ulusal yarışmalarına 265, Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması´na 77 ve Antalya Film Forum´a 206 proje başvurdu. Altın portakalların sahiplerini bulacağı Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması´na 46, Ulusal Belgesel Film Yarışması´na 52 ve Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması´na 167 yapım başvuru yaptı. Ulusal yarışmalarda bu yıl toplam 940 bin TL tutarında ödül verilecek.
Antalya Altın Portakal Film Festivali´nin bu yıl başlattığı Altın Portakal Edebiyat Uyarlaması Senaryo Yarışması´na ise toplam 77 proje başvurdu. 2-4 Ekim arasında fiziki, 4-6 Ekim arasında çevrimiçi olarak düzenlenecek Antalya Film Forum´a ise bu yıl beş kategoride toplam 206 proje ile rekor sayıda başvuru yapıldı. Uzun Metraj Kurmaca Pitching Platformu´na 76, Uzun Metraj Kurmaca Work in Progress Platformu´na 26, Belgesel Film Work in Progress Platformu´na 35, Sümer Tilmaç Antalya Film Destek Fonu Pitching Platformu´na 7 ve Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu´na 62 başvuru yapıldı. Antalya Film Forum´da Büyükşehir Belediyesi tarafından dört kategori için 430 bin TL, Dizi/Kısa Dizi Pitching Platformu´nda ise 100 bin TL tutarında ödül verilecek. Aynı zamanda beş platformda da sektörün önde gelen isim ve kuruluşları özel ödüller verecek.
Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek´in başkanlığını yaptığı 59. Antalya Altın Portakal Film Festivali´nin idari direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu üstlenirken, sanat yönetmenliğini Başak Emre, Antalya Film Forum direktörlüğünü ise Armağan Lale ve Pınar Evrenosoğlu yürütecek.