Çalışmak

 Kuran-ı Kerim’de çalışmanın önemini ve gerekliliğini gösteren birçok ayeti kerime bulunmaktadır. Cenabı Hak şöyle buyurmaktadır “Namaz kılınınca, artık yeryüzüne çok zikredin ki kurtuluşa eresiniz.” (Cuma 62/10), “İnsan için ancak çalıştığı vardır. Şüphesiz onun çalışması ileride görülecektir.” (Nem 53/39). Ayetler, çalışmanın gerekli olduğuna, dünya işlerinde başarılı olmanın ve çalışmaya ve üretmeye bağlı olduğuna işaret etmektedir.

 Peygamber efendimiz şöyle buyurmaktadır, “Kişi kendi elinin emeğinden daha temiz bir kazanç elde etmemiştir.” (İbn-i Mac’e) Bu hadis hem çalışmanın önemini hem de çalışarak emek sarf ederek, üreterek elde edilen kazancın ne kadar değerli olduğunu göstermektedir. Sevgili peygamberimiz, sözleriyle insanları çalışmaya teşvik etmekle kalmamış bizzat çalışmak suretiyle de insanlara örnek olmuş ve şu olayda olduğu gibi onlara çeşitli çalışma ve kazanç yollarını göstermiştir: Bir sahabe, peygamberimizden bir şeyler istemişti. Peygamber efendimiz sahabeye, evinde neyin var diye sordu, sahabe bir çulumuz var, bir kısmıyla örtünüp bir kısmıyla yaygı olarak yere seriyoruz, bir de su içtiğimiz kabımız var dedi. Peygamber sahabeye, onları bana getir dedi ve sahabe de gidip getirdi peygamberimiz eşyayı eline aldı ve “Şunları satın alacak yok mu?” diye sordu ahaliden biri “Ben bir dirheme alıyorum.” dedi. Peygamber efendimiz bağırarak “Bir dirhemden fazla veren yok mu?” diye üç defa sordu, bir nevi açık artırmaya çıkardı. Orada bulunan biri “Ben onlara iki dirhem veriyorum.” dedi, peygamberimiz eşyayı ona sattı. Sahabeye dönüp “Bunun biriyle ailen için yiyecek al, ailene ver diğeriyle bir balta al, sonra git odun topla, topladığın odunları sat.” diye buyurdu. Sahabe peygamberimizin dediklerini aynen uyguladı, sonucunda on dirhem kazandı. Bunun bir kısmıyla yiyecek satın aldı ve peygamberimizin yanına geldi. Peygamber efendimiz ona “Bu senin için kıyamet günü alnında dilenme lekesiyle gelmeden daha hayırlıdır.” diye buyurdular. Bu hadis ile dilenmeyi yasaklayan çok sayıdaki hadisler mutlaka çalışmak gerektiğini, tembellik ve dilenciliğin insan onuruyla bağdaşmadığını, Müslüman’a yakışmayacağını göstermektedir.

 İnsanların dünyada huzurlu, mutlu, onurlu bir hayat sürdürebilmeleri, dünya nimetlerinden yararlanabilmeleri, ülkelerin mamur hale gelmesi gelişip kalkınması, refah, huzur ve düzene kavuşmasını hiç şüphesiz çalışmaya bağlıdır.

Baş + arı = -Baş- olmak için –arı- gibi çalışmak gerekir. (Mümin Selman)

Etiketler : Çalışmak
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.
  • Muvahhid Mümin 04 Ağustos 2018 00:00

    Çalışmak öncelikle Allah’ın rızasını kazanmak için. Sonra da memur edildiğimiz mevkinin görevlerini layıkıyla yerine getirip böylece hem ailemize hem de ülkemize ve milletimize en iyi hizmeti sunabilmek için. Çalışmak başarının kendisidir şüphesiz ve tevfik Allah’tandır. Bu anlamlı ve güzel yazınızdan dolayı Allah sizden razı olsun hocam. Hürmetler.