Söyleşi Haber Girişi : 26 Ekim 2019 10:17

Israrla el sürülmüyor

395 çeşmeden biri olan ve tarihi değerini korumaya çalışan Gürcü Kapı Hacı Mehmet Çeşmesi yıkılmak üzere. Defalarca haberini yapmamıza ve tehlikeye dikkat çekmemize rağmen yetkililer çeşmeyi sahipsiz bırakmada ısrar ediyor.

kASIM AKAN-ERZURUM YENİGÜN GAZETESİ


Tarihi Erzurum çeşmelerinden biri olan ve her an yıkılmakla karşı karşıya kalan Gürcü Kapı Hacı Mehmet Çeşmesi yardım eli bekliyor. Vatandaşların ve özellikle çevre esnafının dikkat çektiği çeşmenin içler acısı durumu daha da tehlikeli noktaya gelmiş durumda.
Her gün yüzlerce insanın su ihtiyacını karşılamak için kullandığı Gürcü Kapı Hacı Mehmet Çeşmesi yıkılma tehlikesine karşın kaderine terk edilmiş vaziyette.

Daha önce haberleştirdiğimiz çeşmenin durumu hakkında konuşan vatandaşlar sözlerini aynen tekrar ettiler. “Gürçükapı esnafının ve ziyaretçilerinin büyük oranda faydalandıkları çeşmenin çevresinden yüzlerce geçmek zorunda kalıyor. Bu geçişler esnasında yüzlerce kiloluk taşların birilerini yaralayabilir hatta öldürebilir diyen vatandaşlar “ bu kabul edilir bir durum değil. Bizler kaç yıldır bu güzel çeşmemizin onarılıp hizmet vermesine elimizden geldiğince katkı sunmaya çalışıyoruz. Atalarımız bir eser yaparken, bunun insanlara fayda sağlaması ve kalıcı olması için yapmışlardır. Erzurum'da bulunan çeşmeler de bunun bir örneğidir. Erzurum'da herkesin bu çeşmelere sahip çıkması gerekiyor. Gürçükapı Çeşmesi şuan bakıma muhtaç bir durumda. Daha fazla zarar görmemesi için mutlaka yetkili kurumların adım atması gerekiyor” şeklinde konuştular.

Erzurumluların yakından tanıdıkları ve su içmek için duraksadığı Gürcü Kapı Hacı Mehmet Çeşmesi Kendi kaynak suyunu kaybederek şebeke suyu olarak hizmet vermeye devam eden bir çeşme olarak özel konumunu belirlemiş durumda. Aslına uygun bir şekilde hizmet vermesi beklenen çeşme taşların yerinden oynaması nedeniyle kötü sonuçları gösterir gibi. Erzurum'da çeşme kültürünün kaybedilmemesi gerektiğine dikkat çeken vatandaşlar “bir şehrin tarihi bir şehir olduğunu her köşe başında bulunan çeşmelerden anlayabiliriz. Bu bizim Erzurum’umuza has bir durumdur. Bunun hakkını vermek gerekiyor. Erzurum bu anlamda büyük bir hazineye sahip ve Gürcükapı Çeşmesi'nin de halen daha büyük bir işlevi var. Bunu değerlendirmek ve önemsemek gerekiyor. Bu bizim kültürümüzün bir parçası ve kaybolmasına göz yumamayız” diye belirttiler.

Her an kazaya sebep olabilir

Çevresi canlı bir ticaret merkezi olup her an yüzlerce kişinin geçiş yaptığı bir konumda olan Gürcü Kapı Hacı Mehmet Çeşmesi özel taşlarıyla ayakta durmaya çalışıyor. 1681 yıllarında yaptırılan çeşme tarihi dokusunu günümüze getirmeye devam ediyor. Hemen yakınında tarihi Hacılar Hanı bulunan çeşme özellikle Erzurum’un ticaret alanına büyük hizmetler vermiş bir yapı olarak ayakta durmaya devam ediyor. Geçmişi yaklaşık 350 yıla dayanan çeşmenin alınlığında mermer üzerine sülüs harflerle yazılmış on satırlık vakfiye şeklinde kitabesi bulunmaktadır. Bilindiği kadarıyla bu şekilde verilen bir başka çeşme kitabesi mevcut olmadığı belirli kaynaklardan ifade edilirken, çeşmenin büyük bir tarihi öneme sahip olduğu çevre esnaf tarafından söyleniyor. Her hangi bir rüzgâr ve yağmur sonucu bir taşın düşebileceğini bunun kötü sonuçlara sebep olabileceğini belirten vatandaşlar “ kötü bir sonuç oluşmadan yetkililerin bu duruma el atması gerekiyor.  Habip Türbesi ve Hacılar Hanı gibi tarihi yerlerin çevresinin biraz daha düzenli ve özenli olması gerekiyor elbette. Allah korusun bu çeşmeden bir insanın başına bir taş düşse kesinlikle uyarıların hesaba katılmaması büyük sebep olmuş olur. Umarız bir sorun oluşmaz ve böyle güzel ve tarihi çeşme hak ettiği değeri bulur” diye konuştular”.

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.