Yerel Haber Girişi : 15 Eylül 2021 11:18

Marketlere denetim istiyorlar

Fahiş fiyat artışına karşı toptancı halleri Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla sıkı denetim altına alındı. Söz konusu girişim tüketicinin yüreğine kısmen de olsa su serperken, vatandaşların Erdoğan’dan bir beklentisi daha var… Vatandaşlar, toptancı halleri gibi zincir marketlerin de sıkı bir denetimden geçirilmesi gerektiğini vurgulayarak, “Bu pahalılık ve istismar sadece toptancı hallerini ilgilendiren bir durum değil. Biz pahalılığı en çok marketlerde hissediyoruz ve asıl denetlemeye marketlerde gerek var” dediler. Aynı ürün için marketlerde birbirinden farklı fiyatlar uygulandığını ileri süren tüketiciler, herkesin kafasına göre takıldığını ve tutturdukları fiyata satış yaptıklarını ifade ettiler. Vatandaşlar, “Üreticiden market tezgahlarına gelinceye kadar fiyatlar katlanarak artıyor. Arada kimler kazanıyor, kimler cebini dolduruyor, işte bunun araştırılması gerekiyor” diye konuştular.

 

FİYATLAR GERÇEK ARTIŞI YANSITMIYOR!

Pandemi dönemiyle birlikte baş gösteren hayat pahalılığın gerçek enflasyonu yansıtmadığını vurgulayan tüketiciler, “Tamam fiyatlar artar, maliyetler yükselir, ama bu kadar da olmaz! Ortada çok büyük bir fiyat istismarı var ve arada birileri fena halde haksız kazanç elde ediyor. Toptancı hallerini denetlemek yeterli olmaz, aradaki aracıları ve komisyoncuları da sıkı takibe almak gerekiyor. Çünkü fiyatlara ne oluyorsa işte o arada-derede oluyor” şeklinde konuştular.

Marketlerdeki fiyatların ise, sürecin tuzu ve biberi olduğunu dile getiren vatandaşlar, “Fiyatlar bu şekilde katlanarak artarken ve birilerinin bu işten cebi dolarken, marketler de denetim eksikliğini fırsat bilip fahiş fiyat artışına çanak tutuyor. Hiç olmaması gereken oranda belirledikleri kâr marjlarıyla etiketleri şişirdikçe şişiriyor, tutturdukları fiyata satış yapıyorlar” dediler.

 

ZİNCİR MARKETLER DE DENETLENMELİ!

Vatandaşlar, denetimlerin sadece toptancı halleriyle sınırlı kalmamasını isteyerek, en başta zincir marketler olmak üzere bütün marketlerin sıkı bir fiyat denetiminden geçirilmesi gerektiğini kaydettiler.

Vatandaşlar, “Hepimiz biliyoruz ki, pandemiyle birlikte devletin denetimden sorumlu kurumları esnafı sıkmadı, üzerine gitmedi. Hepsi için geçerli değil belki ama esnaf da bu durumu fırsat bildi, salgını bahane edip fiyatları şişirdikçe şişirdi. Ciddi bir denetim yapılırsa üreticiden tüketiciye gelinceye kadar hangi ürünün nerede ve ne kadar fiyat artışı yaşadığı çok daha iyi anlaşılır” şeklinde konuştular.