Manşet Haber Girişi : 17 Haziran 2015 11:50

MOZART MÜZİĞİ İLE SOL ZİHİN EĞİTİMİ

Okul Öncesi-İlköğretim-Üniversiteye Hazırlık-Özel Eğitim öğrencileri için, eğitim ve öğrenimde en yüksek verimi alabilmelerini sağlamak amacıyla, konsantrasyon artırıcı, algı açıcı ve odaklanma sağlayıcı bir ön eğitim sistemi ilgi görüyor

Fatma FEYZİOĞLU-Berard Eğitimi Dr. G. Berard tarafından 1960' lı yıllarda geliştirilmiş ve 50 yılı aşkın süredir de tüm dünyada 450 den fazla merkezde uygulanmaktadır. Uzun yıllar Avrupa'da eğitim ve öğretimde model uygulanan metot ülkemizde 2004 yılında Antalya'da uygulanmaya başladı. 2012 yılı itibariyle Erzurum'da hizmet veren Berard metodundan Erzurum'da 300 aşkın öğrenci faydalandı. Erzurum Berard Eğitim ve danışmanlık ofisi kurucusu Ayşenur Badıllı Solak, Berard yöntemi işitsel algıya dayalı bir tekniktir dedi. Solak "Berard' a ait özel bir cihaz olan earducator ile verilen sesler, kulak zarından üzengi ve çekiç kemik kaslarının kasılma ve gevşemesiyle, kemik yolundan iç kulağa ulaşır. Bu hareketler sayesinde kulak, sesin tonunu ve şiddetini gerektiği gibi algılamaya başlar. Böylece orta kulak kasları iç kulağın fonksiyonlarını harekete geçirir. İç kulaktan da ses beyine iletilir. Kulağın erken gelişiminin nedeni; sinir sisteminin gelişimine enerji sağlamada oynadığı roldür. İşte bu ilksel yetkinlikten faydalanmak için filtrelenmiş ses kullanılır ve kulağın sesleri ayrıştırma görevini hafifletmenin etkin ve kalıcı bir yoludur. Örnegin 4000 hertz civarındaki filtreleme işlemi, beynin kendisini belli bölgelerinin akustik analizine yönlendirmesini sağlamaktadır Davranışlardaki olumlu değişmeler işitmenin dinlemeye dönmesi ile olur. Konsantrasyon ve algının yükselmesi için işitme dinelme'ye döndürülmelidir. Dış dünyayı nasıl algıladığımız, sesleri nasıl algıladığımıza bağlıdır. Bu yüzden sesi işlediğimiz ve süzdüğümüz zaman algımız da değişir." dedi.

BERARDI KİMLER ALMALI

Berard AIT metodu işitsel algı ve sol zihin eğitimi olduğunu vurgulayan Ayşenur Badıllı Solak, berard eğitim sistemi çocuğun potansiyelini maksimum seviyeye çıkarabilme özelliğine sahiptir. Sağ ve sol zihni birlikte çalıştırıp öğrenme kulağı olan sağ kulak ile bilgi işlem merkezin olan sol zihni yeniden düzenler, bilginin işlenmesini ve kullanılmasın hızlandıran geniş kapsamlı işitsel eğitimidir. Berard eğtimi uygulamalarda 30′ar dakikalık dinletiler halinde yapılır. 20 kez süreklilik taşıyacak şekilde dinletilere devam edilir. 10 günde, en az 3 saat ara ile 2 kez uygulama yapılabildiği gibi günde bir kez olarak eğitim 20 günde de tamamlanabilir. Öğrencimiz uygulama sırasında Mozart etkisini yaratan müziği dinleyerek Berard Eğitimini alır" dedi.  

Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik yorumları onaylanmamaktadır.