HABERDE İNSAN Haber Girişi : 16 Mart 2023 11:13

Pakistan´dan bir günde 3 yardım uçağı geldi

Pakistan, Türkiye´de yaşanan depremlerin ardından bir günde yüzlerce çadırın bulunduğu 3 uçağı Adana´ya gönderdi.Mart ayında depr
Pakistan, Türkiye´de yaşanan depremlerin ardından bir günde yüzlerce çadırın bulunduğu 3 uçağı Adana´ya gönderdi.
Mart ayında deprem yardım malzemelerinin ulaştırılmasını sağlamak için Pakistan hükümeti tarafından başlatılan özel charter seferleri ile 50 bin çadır Türkiye´ye ulaştırılmaya devam ediyor. Türkiye´ye günde ortalama 2 bin 400´ün üzerinde çadır taşınıyor. Bugün bin 200, bin 400 ve bin 200 çadırın bulunduğu 3 uçak daha Adana´ya ulaştı. 11 Mart tarihinden bu yana 8 sefer ile Türkiye´ye 9 bin 800 çadır teslim edildi.
Pakistan´daki fabrikalar, Türkiye´deki depremzedelerin ihtiyaçlarını karşılamak için kışa dayanıklı, su geçirmez ve yangına dayanıklı çadırların seri üretimini sağlamak için tam kapasite çalışıyor. Başbakan Şehbaz Şerif´in talimatıyla yardımların ulaştırılmasında hem hava, hem karayolu hem de demiryolları kullanılıyor. Özel uçuş serisine ek olarak 10 uçak daha Türkiye´ye yardım malzemesi ulaştırdı. Bu uçuşlar üç Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF) C-130, bir PAF IL-78, bir Türk askeri uçağı, iki Türk kargo uçağı, üç PIA charter uçuşunu içerdi. Ayrıca İstanbul´a düzenli olarak yapılan Pakistan Havayolları (PIA) uçuşlarında uçakların bel kısmındaki boşluklara yüklenerek yardım malzemeleri gönderiliyor. 21 tırlık konvoy da şubat ayında Malatya´ya yaklaşık 275 ton yardım malzemesi ulaştırdı. Mart ayının üçüncü haftasında Mersin´e varacak olan deprem yardım malzemelerini taşıyan üç gemi Türkiye´ye doğru yola çıktı.
Pakistan´ın Başbakan Şerif´in de belirttiği gibi "Türkiye tamamen iyileşene kadar" yardım operasyonlarına devam edeceği öğrenildi.