Yerel Haber Girişi : 06 Eylül 2021 13:38

Zincir marketler yine iş başında!

Pandemi sebebile uzun bir süredir ara verilen yüz yüze eğitim, bugün yeniden başlıyor. Türkiye genelinde ilk, orta ve lise dereceli okullarda bugün dersbaşı yapılırken, yerel esnaf ise, uzun bir aradan sonra yeniden nefes almanın hayalini kuruyor. Zincir marketlerin kıskaçları arasında soluğu kesilen yerel esnaf, sesini geniş kesimlere duyurmaya çalışırken, kapitalist düzen ise bildiğini okumaya devam ediyor. Gıda ürünü satmaktan çıkıp, kırtasiyeden zücaciyeye, konfeksiyondan beyaz eşyaya varıncaya kadar envi türden ürün satışına başlayan zincir marketler, okulların açılmasını da yine fırsata dönüştürdü. Raflarını kırtasiye ürünleriyle dolduran zincir marketler, kırtasiyeci esnafın soluğunu kesmeye devam ederken, Erzurum Matbaa Kırtasiye ve Tabelacılar Esnaf Odası Başkanı Hikmet Karaca ise, öğrenci velilerine seslendi.

 

BAŞKAN KARACA’DAN VELİLERE ÇAĞRI

"Esnaf ve Sanatkâr toplumun kara gün dostudur. Küresel sermaye ise, sadece cebinizin dostudur!" diyen Karaca, “Çocuklarınızın okul ihtiyaçlarını satın alırken yerel esnafımız birinci tercihiniz olmalıdır. 2021-2022 okul sezonunda başta kırtasiye ürünleri olmak üzere çocuklarınızın bütün okul ve giyim ihtiyaçlarını yerel esnafımızdan karşılamanız bir nevi vatandaşlık görevidir. Bizler esnaf olarak her türlü tedbirimizi alarak sizlere hizmet vermeye hazırız” çağrısında bulundu.

Öğrenci velilerini kapitalist düzenin bir parçası olmak yerine yerel esnafı desteklemeye çağıran Başkan Hikmet Karaca, zincir marketlere karşı giriştikleri haklı mücadelede öğrenci velilerini de yanlarında görmeyi arzu ettiklerini söyledi.

 

VERGİLERİNİ BİLE ERZURUM’DA ÖDEMİYORLAR!

Öte yandan zincir marketlerle ilgili olarak gözden kaçan bir ayrıntı ise, yeniden gündeme taşındı. Zincir marketler, Erzurum’da yaptıkları her satışın ve kazandıkları her kuruşun vergisini Erzurum yerine, merkezlerinin bulunduğu İstanbul ve Ankara’da ödüyor. Söz konusu illerde toplanan vergiler, yine o illere yatırım olarak dönerken, Erzurum ise bu marketlere kazandırdığı milyonlarca liradan tek bir kuruş fayda görmüyor.

Ekonomistler, “Zincir marketler Erzurum’dan kazanıyor ama vergisini Erzurum’da ödemiyor. Fakat yerel esnaf Erzurum’da kazandığının vergisini yine Erzurum’da ödüyor.  Bu ayrımı iyi yapmalı ve zincir marketlere karşı ona göre bir yaklaşım sergilenmelidir” dediler.