ÖZEL HABER Haber Girişi : 14 Mayıs 2022 15:16

Daha beter olsunlar! 

Erzurum’da konut fiyatlarına bir gecede zam yapan inşaat firmaları ile emlakçıların canı hem de çok fena yanacak. 

Yurt genelinde olduğu gibi, Erzurum’da da istismara alet edilen olan konut fiyatları, denetim mekanizmasını da beraberinde getirdi. Hazine ve Maliye Bakanı Nurettin Nebati’nin “Hepsini tespit ettik” diyerek açıkladığı konunun, konut fiyatlarını bir gecede yükselten inşaat firmaları olduğu ortaya çıktı. Nebati, konut kredisi faiz oranlarının düşürülmesi şeklinde hazırladıkları teşvik paketinden önce Türkiye’deki tüm inşaat firmalarının konut satış fiyatlarını, yanı sıra emlak piyasasındaki tüm ilanları tek tek kayıt altına aldıklarını söyledi. Bakan Nebati, “Biz önce tespiti yapıp ardından paketimizi açıkladı. Biz paketi açıkladıktan hemen sonra yapılan fiyat artışları ise zaten tek tek ortaya çıktı. Sütten ağzımız yanmıştı, buna müsaade edemezdik. Şimdi bu istismarın hesabını verecekler” ifadelerini kullandı. 

 

ERZURUM DA RADARA YAKALANDI 

Bakan Nebati’nin bahsini ettiği tespit çalışması kapsamında Erzurum’da da çok sayıda inşaat firması ve konut satış faaliyetinin radara yakalandığı öğrenildi. Erzurum’daki belli başlı müteahhit firmalara ait konutların da bir gecede fiyat artışı yaşadığı ve bu durumun Maliye tarafından tespit edilerek kayıt altında alındığı belirtilirken, çok ağır para cezalarının ayak sesleri daha şimdiden duyulmaya başlandı. İnşaat firmalarının yanı sıra yine Erzurum’daki emlak piyasasının da markaj altında olduğunu ifade eden Maliye yetkilileri, “Emlak piyasasını da avumucuzun içi gibi biliyor, çok yakından takip ediyoruz. Komisyonla yetinmeyip, üstüne alıcıyı istismar eden emlakçıların canı da çok fena yanacak” dediler. 

 

KONUT SATIŞ İLANLARI DA TAKİPTE 

Öte yandan yüksek fiyatlarla vatandaşı mağdur etmeye çalışanların izini dijital ortamda da sürdüklerini kaydeden aynı yetkili, “İnternette konut satış ilanları verilen tüm mecralardaki her ilan tespitli ve kayıtlı. Fiyat artışlarından anında haberimiz oluyor ve olanı biteni en ince ayrıntısına kadar tespit ediyoruz. Bakanımızın da açıkladığı gibi, dört bir koldan denetim yapıyor, vatandaşı yüksek fiyatlarla boğmak isteyenlerin kursağıına ot tıkmaya hazırlanıyoruz” ifadelerini kullandılar.