HABERDE İNSAN Haber Girişi : 23 Mart 2024 09:51

Düzcede Alzheimer Bakım Merkezinin tanıtımı yapıldı

Düzcede Alzheimer Bakım Merkezinin tanıtımı yapıldı
Düzcede alzheimer hastaları için bakım merkezi yapıldı. Merkezin inşaası tamamlanırken alzheimer hastaları yakında merkeze gelip bakım görebilecek.Düzce
Düzcede alzheimer hastaları için bakım merkezi yapıldı. Merkezin inşaası tamamlanırken alzheimer hastaları yakında merkeze gelip bakım görebilecek.
Düzce Belediyesi, bölgenin tek alzheimer bakım merkezinin inşaasını tamamladı. Alzheimer hastalarını ve yakınlarını desteklemek üzere, iş adamı Ertan Uçar ve Düzce Belediyesinin destekleri ile Alzheimer ve Bakım Merkezi kuruldu. Alzheimer hastalarının sosyal yaşama katılmalarını sağlamak ve hasta yakınlarını desteklemek amacıyla projelendirilen merkez Demetevler Mahallesindeki atıl binanın dönüştürülmesi yapıldı.

Bir fikire ihtiyaç vardı
Kendi ailesinden alzheimer hastası olduğu için böyle bir merkez yaptırmak için kolları sıvadıklarını dile getiren iş adamı Ertan Uçar, Böyle güzel bir merkez hizmete açabilmek için bir fikre ihtiyaç vardı. Bu fikir, sevgili eşim Zeynep hanıma aitti. Bu fikri hayata geçirmek için ise Faruk beye ihtiyaç vardı. Önümüzde çok büyük engeller vardı. Kendisi sağ olsun çok hızlı bir şekilde bu engelleri kaldırıp önümüzü açtı dedi.

Alzheimer hastaları için örnek bir yer olacak
Milli Eğitim Bakanlığına ait atıl bina ve arsanın Alzheimer ve Bakım Merkezine dönüşmesinde yaşanan süreçten söz ederek, Zeynep ve Ertan Uçar çiftine teşekkür eden Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, İnşallah burası alzheimer hastaları için örnek bir yer olacak. Binası ve bahçe peyzajı bitti. Şimdi personel seçeceği ve gerekli eğitimleri aldıracağız. Burası alzheimer hastaları için bir gündüz bakımevi olacak. Biliyorsunuz bu hastaların bakımı çok zor ve özel bir bakım gerektiriyor. Alzheimer hastanız var, evde bırakıp gidemezsiniz. Hastanızı buraya bırakacaksınız, akşama kadar burada bakılacak. Akşam gelip alabileceksiniz. Pırıl pırıl bir eseri daha Düzceye kazandırdık. Biz eserlerimizle, yaptığımız kalıcı işlerle gurur duyuyoruz. Kimseyle bir kavgamız, çatışmamız yok. Az laf, çok iş. Son zamanlarda hep açılış yapıyoruz. Bunlar bizim uzun zamandır üzerinde çalıştığımız işlerdir şeklinde konuştu.
Ertan Uçar Alzheimer ve Bakım Merkezinde alzheimer hastalığı bulunan bireylerin kaliteli zaman geçirmelerini sağlamak, zihinsel rehabilitasyon çalışmaları ile onları yaşama bağlamak ve yaşam kalitelerini arttırarak hastalığın evre atlamasını geciktirmek amaçlanıyor. Aynı zamanda alzheimer hastalarına bakım veren bireylere ve yakınlarına bir nebze olsun nefes aldırmak ve omuzlarındaki ağır yüklerini hafifletmek de temel amaçlar arasında yer alıyor. İç tefrişat çalışmalarının tamamlanması sonrası misafirlerini kabul etmeye başlayacak olan yaşam merkezi, bu alandaki önemli bir ihtiyacı da karşılamış olacak.