ÖZEL HABER Haber Girişi : 28 Eylül 2022 11:02

Ekmeğe bindirim, ulaşıma indirim

Haziran ayında yapılan zamla 3,5 liradan satılmaya başlanan ekmek, üç ay geçmeden yeni bir fiyat artışı daha yaşadı.

Erzurum’da ekmeğe beklenen zam sonunda geldi. Haziran ayında yapılan zamla 3,5 liradan satılmaya başlanan ekmek, üç ay geçmeden yeni bir fiyat artışı daha yaşadı. Ekmek, dün itibariyle Erzurum’da 4 liradan satışa sunulmaya başlandı. Üç ay içerisinde iki kez zamlanan ekmek, vatandaşın cebindeki yangını adeta harlarken, ulaşıma ise indirim haberi geldi. Erzurum Büyükşehir Belediyesi, 1 Ekim’den geçerli olmak üzere şehir içi ulaşım ücretlerine indirim yapılmasını kararlaştırdı. Buna göre kartsız binişler için yeni tarife 5 lira olarak belirlenirken, tam abonman ücreti 4, öğrenci abonman ücreti ise, 2,5 liraya çekildi. Vatandaşlar, ekmek zammından yana dert yanarken, ulaşıma yapılacak indirim karşısında ise, buruk bir sevinç yaşadı.

 

ÜÇ AYDA İKİNCİ ZAM

Erzurum’daki fırıncılar maliyetlerin altından artık kalkamaz durum geldiklerini belirterek, “Haziran ayında ekmeğe yine zam yapılmıştı, fakat belirlenen rakam bizim istediğimiz ücretin altında kalmıştı. Biz bunun böyle gitmeyeceğini söylemiştik, nitekim dediğimiz oldu. Biz üç ay önce ekmeğe 4 lira fiyat istemiştik, verilmemişti. Mecburen üç ay sonra haklılığımız ortaya çıktı. Maliyetler boyumuzu o kadar aştı ki, şu anda 4 lira bile neredeyse giderlerimizi karşılayamayacak bir rakam oldu. Önümüzde yine muhtemel fiyat artışları var, doğalgaz, elektrikte zam beklentisi var. Yeni yılla birlikte istihdam maliyetleri de artacak. Bu da demek oluyor ki, yeni yılla birlikte ekmek zammı yeniden gündeme gelebilir” diye konuştular.

 

MORALLERİ İNDİRİM DÜZELTTİ

Öte yandan ekmek zammıyla güne uyanan Erzurum halkının moral bozukluğunu az da olsa Büyükşehir Belediyesi’nden gelen sevindirici haber düzeltti. Şehir içi ulaşım ücretlerine 1 Ekim tarihinden itibaren indirim yapılacağı haberi, gündeme bomba gibi düşerken, indirim oranları ise ekmeğe yapılan zam karşısında adeta teselliye dönüştü. Yeni tarifeye göre; 1 Ekim itibariyle Erzurum’da tam abonman ücreti 4, öğrenci abonman ücreti 2,5 ve kartsız binişler ise, 5 liradan hesaplanacak.