ÖZEL HABER Haber Girişi : 16 Temmuz 2022 11:42

Erzurum cazibesini kaybetti

Bölgenin birçok iline İran’dan turist akını olurken, Erzurum’un yüzüne ise dönüp bakan olmuyor.

Bölgenin birçok iline İran’dan turist akını olurken, Erzurum’un yüzüne ise dönüp bakan olmuyor. Birkaç yıl öncesine kadar Erzurum’a adeta akın-akın gelen İranlı turistlerin artık neden Erzurum’u tercih etmedikleri ise merak konusu oldu. Turizm acentelerinden edinilen bilgilere göre; İran’dan ve özellikle de Tebriz’den Erzurum’a gelen turist sayısında büyük düşüş var. İranlı turistlerin en çok ilgi gösterdikleri şehirlerin başında şu anda Van geliyor. Ağrı’yı tercih eden İranlı turistlerin bile azımsanamayacak kadar çok oluşu, Erzurum’un cazibesini giderek kaybettiğini ortaya koydu. Turizmcilere göre, bu düşüşün en büyük sebebi esnafın tutumu ve aşırı yüksek fiyatlar… Bunun yanında eğlence ve sosyal aktivite imkanlarının da yetersiz olduğu Erzurum’a İranlı turistler artık gelmek istemiyor.

 

ESNAF BU NİMETİ DEĞERLENİDREMEDİ

Erzurum’da çok geniş kapsamlı kültür ve doğa turları düzenleyen bir seyahat acentesinden edinilen bilgilere göre; İranlı turistlerin önceliğini alışveriş ve eğlence oluşturuyor. Acente yetkilisi, Erzurum’a birkaç yıl öncesine kadar akın akın gelen İranlı turistlerin artık Van’ı tercih etmeye başladıklarını belirterek, “Şu anda İranlı turistlerin kaymağını Van yiyor. Çünkü Van’da adeta her şey turizm ve turistler için organize edilmiş. Alışveriş imkanlarından sosyal aktivite ve eğlence ortamlarına varıncaya kadar her türlü detay düşünülmüş. Bunun yanında esnafın tutumu da turizm açısından çok önemli. Maalesef Erzurum esnafı bu nimeti değerlendiremedi. İranlı turistleri kazançta süreklilik olarak görmek yerine, Erzurum esnafı turistleri istismar etmeyi ve fahiş fiyatlar uygulamayı tercih etti” diye konuştu.

 

İRANLI TURİSTLER YÖN DEĞİŞTİRDİ

Bölge illerinden Ağrı’nın bile Erzurum’dan kat kat fazla İranlı turist çektiğini dile getiren acente yetkilisi, “Önceleri Erzurum tur paketleri Tebriz’de büyük ilgi görürdü. Öyle ki, Erzurum’da konaklanacak otel bulmakta bile güçlük çekiliyordu. Ancak süreç içerisinde yaşanan gelişmeler ve şehrin imajını olumsuz yönde etkileyen hadiseler, Tebriz’den gelen İranlı turistlerin yön değiştirmesine sebep oldu. İranlı turistler bir kere Erzurum esnafından çok şikayetçi. İlaveten vakit geçirilebilecek mekanların ve ortamların olmayışı da, şehrin cazibe kaybetmesinde büyük rol oynuyor. Kaldı ki, turistleri bırakın, Erzurum’un kendi insanı bile şehirde vakit geçirebilecek ortam ve mekan bulamıyor. Neyi anlatmak istediğimi merak edenler, Erzurum’a 4 saat uzaklıktaki Van’a gidip, eksikliklerimizin neler olduğunu rahatlıkla görebilir” şeklinde konuştu.