Varlığını ve heyecanını kaybetmeden sürdüren geleneksel spor dallarından en önemlilerinden biri olan atlı cirit, Erzurum’da hem oynanmaya hem de izlenmeye devam etti. Havanın güzel olmasını fırsat bilen Erzurumlu cirit severler, takımların bir üst lige çıkması için verdikleri rekabet dolu maçlarını izlemek için sabahın erken saatlerinde cirit sahasına geldi. Ülkenin birçok bölgesinde oynanmasına rağmen cirit atları ve sporcularının en yoğun olduğu şehirlerin başında gelen Erzurum’da dostluk maçlarının yanı sıra resmi lig müsabakaları da yapıldı.

“Dostluk ve şenlik ortamında maçlar yapılıyor”
Türkiye Geleneksel Spor Dalları Federasyonu Atlı Cirit Erzurum İl Temsilcisi Erdem Kara, ata sporunu gelecek nesillere taşımak ve şampiyonlar yetiştirmek için gayret gösterdiklerini ifade ederek, “Erzurum’da atlı sporun meraklısı çok fazla. Köylerimizde de şehir merkezinden de onlarca kulübümüz bu kadim geleneği ve sporu sürdürmek için gayret gösteriyor. Erzurum’da şu anda bir üst lige çıkmak için takımlarımız mücadele ediyor. Elbette sporcularımızın ve atlarımızın sağlığı bizim için değerli. Cirit severlerin ilgi gösterdiği maçlarda zaman zaman ufak kazalar dışında her şey çok güzel gidiyor” dedi.

Sporcu ve atlar için güvenlik önlemleri
Geleneksel tarzda oynanan atlı cirit maçlarının aksine resmi mücadelelerde her türlü güvenlik önlemi alındı. Atların boyun kısımlarına yerleştirilen özel çiplerle her maç öncesi gerekli bilgiler alınıp, buradaki veriler onaylandıktan yarışmalarına sonra izin verildi. Birkaç yıl öncesine kadar kask kullanılmayan atlı cirit maçlarında sporcuların güvenlik önlemi noktasında bunu kullanması mecburi. Yine yapılan düzenleme ile sporcuların rakibine atmaya çalıştığı ciritin (sopa) uç kısmına plastik bir ekleme yapıldı. Böylece yaralanma ve kazaların da önüne geçildi.

Sporcu ve atın duygusal bağı önemli
Cirit sopası, 100 cm uzunluğunda, baş tarafı 2.5 cm çapında, oval ve arkaya doğru 1.5 cm çapında inen ahşaptan yapılmış ve 2.5 cm çaplı tarafı lastik kaplamalı tasarlandı. Her iki takımdan 7 at ve oyuncu ile başlayan yarışlarda eğer bir takımın at ve sporcu sayısı beşten aşağı düşerse hükmen mağlup sayılıyor. Sporcu atını seçerken de bazı temel özelliklere ve atla duygusal bir bağ oluşturabilmesine dikkat etmek zorunda. Atın boyun kırma talimlerinin iyi yapılmış olması, manevra kabiliyeti ve müzikle olan uyumunun yanı sıra sağrı yüksekliği gibi binicinin tercihine dayalı özellikler, cirit atı seçiminde önemli diğer hususlar.