ÖZEL HABER Haber Girişi : 06 Ağustos 2022 13:08

İkinci elin tansiyonu düşüyor

Sıfır kilometre araç satışlarında ÖTV indirimi beklentisi, ikinci el fiyatlarını da etkiledi.

Sıfır kilometre araç satışlarında ÖTV indirimi beklentisi, ikinci el fiyatlarını da etkiledi. Araç satın almak isteyenleri frenleyen bu beklenti sebebiyle hem araç alım-satım işlemleri azaldı, hem de ikinci el araç fiyatlarında gerileme başladı. Sektör temsilcilerine göre; bu beklenti ve üzerine yapılacak ÖTV indiriminin ikinci el piyasasını hizaya sokacağı görüşünde… Erzurum’daki oto plazalarda satışların durma noktasında olduğu öğrenilirken, bunun sebebinin başlı başına ÖTV beklentisi olduğu ifade edildi. Sektör temsilcileri, bu durumun kısa vadede satışları olumsuz yönde etkilese bile orta ve uzun vadede piyasalara denge getireceğini belirterek; “Şu anda sıfır kilometre araç satışları da azaldı, ikinci el satışları da. Çünkü indirim beklentisi var ve bu beklenti yüzünden kimse alışverişe yanaşmıyor” diye konuştular.

 

BEKLENTİ TİCARETİ AZALTI

Sıfır kilometre araç temin etmenin zorlaşmasının yanı sıra fiyatların katlanarak artması yüzünden zaten taleplerin azaldığını, bu durumun da insanları ikinci el piyasasına yönlendirdiğini kaydeden sektör temsilcileri, “İkinci ele talep patlaması olunca, fiyatlar da doğal olarak artmaya başladı. Ama son zamanlarda gündeme gelen ÖTV indirimi beklentisi yüzünden artık ikinci elde de satışlar azaldı. Çünkü insanlar ikinci el araç satın almak yerine ÖTV indirimini bekleyerek sıfır kilometre araçlara yöneldi. Şimdilik herkes beklemede... Bu bekleyiş ve durgunluk sebebiyle de; doğal olarak ikinci el satışları da azaldı ve fiyatlar düşmeye başladı” dediler.

 

İKİNCİ ELDE DÜŞÜŞ BAŞLADI

Öte yandan ikinci el araç piyasasında ise, galericiler yakınmaya başladı. Son iki haftadır ikinci el araç alım satımlarının hissedilir düzeyde düşüşe geçtiğini anlatan galericiler, “Araç satışlarındaki düşüşün fiyatlarla çok yakından ilgisi var. Böyle devam ederse ikinci el araç fiyatları da aşağıya düşmeye başlayacak” dediler.