ÖZEL HABER Haber Girişi : 21 Haziran 2022 12:27

Krediyle yatıp, krediyle kalkıyoruz

Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre; Erzurum’da kullanılan toplam kredilerin kişi başına düşen tutarı 32 bin 920 liraya yükseldi.

Erzurum’un kredi borcu katlanarak artmaya devam ediyor. Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerine göre; Erzurum’da kullanılan toplam kredilerin kişi başına düşen tutarı 32 bin 920 liraya yükseldi. İl genelinde toplamda 24 milyar 900 milyon lira tutarında kredi kullanımı gerçekleşirken, söz konusu kredilerin sadece 19 milyar 500 milyon liralık kısmını kamu bankaları kullandırdı. Erzurum’da özel bankalardan kullanılan kredilerin toplamı 5 milyar 300 milyon lirayı bulurken, yılsonuna kadar bu rakamın ikiye katlanmasının kuvvetle muhtemel olduğu ifade edildi. Erzurum, kullanılan kredilerin tutar yüksekliği bakımından bölge illeri sıralamasında zirveyi yakalarken, Türkiye sıralamasında ise 26’ncılığı elde etti.

YILSONUNA KADAR KATLANIR
TBB verilerinden yola çıkılarak yapılan hesaplamaya göre; Erzurum’da ikamet eden her vatandaşın özel bankalara 7 bin 118, kamu bankalarına ise, 25 bin 801 lira kredi borcu bulunuyor. Toplam kredi borcunun kişi başına düşen tutarları bu şekilde oluşurken, yılsonuna kadar bu rakamların en az ikiye katlanacağı düşünülüyor.
Ekonomistler, kredi kullanımının Türkiye geneli için aynı tabloyu oluşturduğunu belirterek, “Kredi kullanım tutarının yüksekliği sadece Erzurum için geçerli bir durum değil. Son bir yıl içerisinde piyasaların duyduğu nakit para ihtiyacı banka kredileri üzerinden karşılanıyor. Erzurum’da kişi başına düşen kredi miktarının artış göstermesi gayet doğal bir durum” diye konuştular.

DADAŞ BORÇLA BORÇ KAPATIYOR
Öte yandan kullanılan kredilerin büyük bir bölümünün taşıt ve konut kredisi olması ise dikkatlerden kaçmadı. Yatırım amaçlı olarak kullanılan kredilerin yanı sıra ihtiyaç kredilerinin de büyük bir yekün teşkil ettiğini dile getiren ekonomistler, “İhtiyaç kredilerinde dikkati çeken husus, kredilerin borçları ödemek için kullanılmasıdır. Yani Erzurum’da ihtiyaç kredileri borçla borç kapatmanın yeni yöntemi olmuş durumda” dediler.