ÖZEL HABER Haber Girişi : 24 Haziran 2022 10:52

Kurbanlık için acele etmeyin!

Kurban bayramı yaklaşırken, besicilik sektör temsilcilerinden vatandaşa uyarı geldi.

Kurban bayramı yaklaşırken, besicilik sektör temsilcilerinden vatandaşa uyarı geldi. Sektörün önde gelen isimleri, kurbanlık hayvan satın almak için acele edilmemesi çağrısında bulunarak, “Besicilikle uğraşan kimi üreticiler, fiyatları anormal derecede yüksek tutarak piyasa oluşturmaya çalışıyor. Bu algıya karşı dikkatli olunsun!” uyarısında bulundular. Piyasalarda son aylarda yaşanan hareketlenme ve hayat pahalılığı sebebiyle istismarın da dikkat çekmeye başladığını anlatan sektör temsilcileri, “Hepsi için geçerli değil ama bazı üreticilerimiz de bu modaya ayak uydurmuş görünüyor. Kurbanlık fiyatlarını olabildiğince yüksek tutarak fırsatçılık yapmak isteyenler var. Vatandaşlarımız bu tarz yaklaşımlara karşı dikkatli olsun!” diye konuştular.

FİYAT İSTİSMARI YAPANLAR VAR
Hayat pahalılığın her sektörde ön plana çıktığını, ancak bu durumun istismar da edildiğini anlatan sektör temsilcileri, “Maliyetler hayatın her alanında arttığı gibi hayvancılık faaliyetlerinde de arttı. Ancak bu geçen yıl 10 bin liraya satın alınabilen bir kurbanlık hayvanın bu yıl 30 bin liraya satılacağı anlamına gelmiyor. Bu yüzden insafı elden bırakmamak gerekiyor” dediler.
Fahiş fiyatlara yönelik yakınmaların artmaya başladığının altını çizen sektör temsilcileri, “Şu anda kurbanlık satın almanın zaten bir anlamı yok. Bayrama var neredeyse 20 gün. Kurbanlık satın alma işi son bir haftaya ya da en fazla 3 gün kala yapılmalı. Şu süreçte kurbanlık satın almak için yarışa girmek demek, piyasaların dengesini bozmak demektir” şeklinde konuştular.

KURBANLIK İÇİN BEKLEYİN!
Kurbanlık satın alacak olanların beklemelerini tavsiye eden sektör temsilcileri, “Bu bekleyişle birlikte zaten fiyatlar makul seviyeye gerileyecektir. Kaldı ki, bu yıl il dışına hayvan sevkiyatı da azalmış durumda. Bu tablo içerisinde fiyatların yüksek tutulmasının zaten kimseye faydası olmayacak. Dolayısıyla üreticilerimize fiyat istismarından uzak durmalarını, kurbanlık satın alacak olan vatandaşlarımızın da, besicinin emeğine ve alın terine gereken özeni göstermelerini bekliyoruz” dediler.