ÖZEL HABER Haber Girişi : 05 Nisan 2024 20:49

TADINDAN YENMEZ

TADINDAN YENMEZ
Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) Başkanı Erdal Güzel, eğitim adına birbirinden enfes önerilerde bulundu.

Erzurum Kalkınma Vakfı (ERVAK) Başkanı Erdal Güzel, eğitim adına birbirinden enfes önerilerde bulundu. Güzel, Erzurum’a Darüşşafaka gibi bir lisenin yanı sıra ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kazandırılması çağrısında bulundu. 
Erdal Güzel, Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze ülkeyi yöneten hükümetlerin kadrolarında çok sayıda Erzurumlu ismin bakanlık yaptığını hatırlatarak, “Ülkenin can damarı olan ve her gelen bakanın görüş ve bakış açılarıyla tekrar tekrar dizayn edilmeye çalışılan Milli Eğitim Bakanlığı görevinde Prof. Dr. Rıfkı Salim Burçak’tan sonra ikinci olarak hemşerimiz Prof. Dr. Yusuf Tekin bakanlık koltuğunda bulunmaktadır. Makam ve mevkilerin geçici olduğu bu fani dünyada önemli görevlerde bulunanların arkalarında kalıcı eserlere imza atmaları ve hayırla yâd edilmeleri geleceğe bırakacakları en anlamlı mirastır” dedi. 

BAKAN TEKİN’E ÇAĞRI 
“Bakanlık koltuğuna oturduktan sonra göstermiş olduğu gayret ve samimiyetten yola çıkarak Prof. Dr. Yusuf Tekin’den de bu bağlamda beklentilerimizin olduğunu ifade edebiliriz” diyen ERVAK Başkanı Erdal Güzel, “Osmanlı döneminde yetim çocukların eğitim ve öğretim görmesi için açılan ve bir marka olan Darüşşafaka Lisesi yıllar öncesi Erzurum’a gelerek şube açmak için girişimlerde bulunmuştu.
Erzurum Kalkınma Vakfı olarak bu girişimin şehirde önemli bir boşluğu dolduracağına inanmış ve Darüşşafaka yetkilileri ile birlikte makam sahipleri ile görüşmüş, basın yoluyla konuyu, kamuoyuna aktarmıştık. İlk önceleri her kesimin sahipleneceğini söylediği bu girişim, ne yazık ki ilerleyen zamanlarda yeterli ilgiyi görmemişti. Darüşşafaka lisesi yetkilileri, bu isteklerini birkaç yıl daha sürdürmüş olsalar da, o günlerde şehirde yeterince karşılık bulamamışlar ve bir daha bu konuyu gündeme getirmemişlerdi” diye konuştu. 

ERZURUM’DA DA KURULSUN 
Bu konun tekrar gündeme taşınması ve Darüşşafaka gibi bir lisenin Erzurum’a kazandırılmasının beklentileri arasında bulunduğunu ifade eden Başkan Erdal Güzel, “Konya ve Ankara’da bulunan ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bir yenisinin de Erzurum’da açılması şehrimiz ve bölgemiz için önemli bir kazanım olacaktır. Yapay zekânın dünya gündemine girdiği çağımızda “Yapay Zekâ Lisesi ve Akademisinin” Anadolu’nun ön sözü Erzurum’da hayata geçmesi geleceğimiz için çok anlam ifade edecektir. Sayın Bakanımızın, Erzurum Lisesi ile Mareşal Fevzi Çakmak Hastanesi’nin bir kompleks haline getirilmesi konusundaki çağrımıza anında olumlu cevap vermeleri gibi bu önerilerimize de yakından ilgi duyacağına ve elinden gelen gayreti göstereceğine tüm kalbimizle inanıyoruz” şeklinde konuştu.