ÖZEL HABER Haber Girişi : 26 Kasım 2022 12:49

Ucuz krediye esnaftan hücum

Halkbank aracılığıyla esnafa verilmesine başlanan kredilerde adeta talep patlaması yaşandı.

60 ay vadeli ve düşük faizli krediler için Erzurum’da adeta birbirleriyle yarışmaya başlayan esnaf, oldukça cazip koşullara sahip bu kaynaktan faydalanmak isterken, dosyalar daha şimdiden üst üste birikmeye başladı. Edinilen bilgilere göre talep fazlalığı nedeniyle dosyalar sıraya alındı ve ilk etap ödemeler sona erdi. Yeni bir ödeme etabı içim gerekli kaynağın en kısa sürede temin edileceği belirtilirken, kooperatif başkanları bu konuda Cumhurbaşkanı Erdoğan’la görüşme hazırlıkları yapmaya başladı. Esnaf kredisine gösterilen ilginin yanında ayrılan kaynağın yetersiz olduğunu dile getiren kooperatif başkanları, kredilerden çok daha fazla soyda esnafın yararlanabilmesi için kaynak ayrılması gerektiğine vurgu yaptı. Kooperatif başkanları, “Pandemiyle birlikte esnaf çok büyük bir yara almıştı. Hayatın normale dönmeye başlamasıyla birlikte esnaf da kendini toparlama gayretine düştü. Tam da böyle bir dönemde esnafa düşük kredi verileceğinin açıklanması rahat bir nefes aldırdı ve hemen herkes bu kredilerden faydalanma yarışına girdi” dediler.

 

ERDOĞAN AÇIKLAMIŞTI

Esnaf destek paketi ile 0.75 faiz oranıyla 60 ay vadeli kredi imkanı sunulduğunu anlatan kooperatif başkanları, “Cumhurbaşkanımız Erdoğan, paket kapsamında esnaf ve sanatkarlara 100 bin TL kredi desteği sağlanacağını bildirmişti. Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlülüğe giren Halkbank esnaf kredisi destek paketi sıfır faizli kredi limiti 100 bin TL'den 300 bin TL'ye yükseltilmişti” hatırlatmasında bulundular.

 

KİMLER KREDİYE BAŞVURU YAPACAK?

Kooperatif başkanları, kredilerden faydalanma şartlarını da sıraladı. Buna göre; krediye başvurmak isteyen esnaf, ortağı olduğu Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifinin kefaletini almak zorunda olacak. Esnaf ve Sanatkârlar Odası'na ve Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Müdürlüğüne kayıtlı olacak. En az 3 aylık faaliyet süresini tamamlamış olacak. İş veya ikametgâhının bulunduğu ilçede faaliyet gösteren Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine ortaklığı olacak. Medeni hakları kullanma ehliyetine sahip gerçek kişiler Halkbankası avantajlarıyla bu kredilerden faydalanabilecek”