ÖZEL HABER Haber Girişi : 26 Mayıs 2022 13:00

Yıldırım’dan rahatlatan açıklama 

Mevsim normallerinin altında seyreden hava sıcaklıkları yem bitkisi üretimine yoğunlaşan çiftçileri kara kara düşündürmeye başladı. Yonca başta olmak üzere birçok yem bitkisinin soğuk havalar sebebiyle zarar göreceğinden endişe eden üreticiler, sıcaklıkların artmasını dört gözle beklerken, Yakutiye Ziraat Odası Başkanı İslam Yıldırım da konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Başkan Yıldırım, hava sıcaklığının üretim için önemli bir faktör olduğunun altını çizerek, “Şu aşamada bitkinin çok büyük bir zarar gördüğünü söylersek abartmış oluruz. Ancak önümüzdeki bir hafta içerisinde bitki örtüsü biraz daha gelişip belirgin hale geleceğinden soğuk havalardan etkilenebilir. Havaların birkaç gün içerisinde ısınmasını ve sıcaklıkların artışa geçmesini ümit ediyoruz” dedi. 

 

ERZURUM’DA HİÇBİR SORUN YOK! 

Erzurum’un bazı bölgelerinde bitkide kısmi üşüme hadiselerine rastlandığını, ancak bunun genel anlamda endişe verecek bir düzeyde olmadığını dile getiren İslam Yıldırım, “Tam tersine biz bu yıl verimin çok daha yüksek olmasını bekliyoruz. Yağışlar noktasında sıkıntımız olmadı, ihtiyacımız olan yağış hamdolsun bu sene kendini gösterdi. Şu an itibariyle tek sorun ani hava sıcaklığı düşüşleri; o da inşallah mevsim normalleri düzeyine çıkar. Zaten Meteorolojik veriler de bunu gösteriyor. Sıcaklıklar birkaç gün içerisinde normale dönecek. Bu da bitkinin gelişim sürecinde etkili olacağından önceki yıllara oranla verim artışı olabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz” diye konuştu. 

 

PİYASALARI MANİPÜLE EDİYORLAR

Hemen her şehirde olduğu gibi, Erzurum’da da bu durumu abartıp fiyatları yukarıya çekmeye yönelik girişimlerin olabileceğini kaydeden Başkan Yıldırım, “Bu tarz söylenti ve dedikodulara itibar edilmemelidir. Erzurum’da şu an itibariyle endişeye mahal olmadığı gibi, her şey de yolunda gitmektedir. Piyasaların manipüle edilmesine izin verilmemeli, resmi kaynaklar dışında hiçbir bilgiye itibar edilmemelidir” uyarısında bulundu.