Eğitim Haber Girişi : 18 Haziran 2022 14:08

Yurtta YKS heyecanı

Yurtta YKS heyecanı
YKS’nin ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Sınavı bugün gerçekleşti. Sınavın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ne (TYT) 10.15'te başladı. Sınava 3 milyon 234 bin 409 aday ile rekor başvuru yapıldı.

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) için adayların sınav merkezlerine girişleri saat 10.00'da son buldu. Geç kalan öğrenciler sınava alınmadı.

3 milyonu aşkın öğrencinin katıldığı sınav, saat 10.15 itibariyle başladı. Sınavın ilk 90 dakikası ve son 15 dakikası adayların sınav salonlarından çıkışlarına izin verilmedi. Süresi 165 dakika olarak belirlenen TYT sınavı, saat 13.00'da sona buldu.

Bir senelik yoğun temponun ardından ilk oturumdan çıkan adaylar, ailelerinin yanına koştu. Adayların çoğu, sınav için ayrılan sürenin yeterli olduğunu ifade ederken soruların kolay olduğunu söyledi. Sınavdan morali bozuk çıkanlar ise konuşmayarak ailelerinin yanına gitti.

“Sorular çok kolaydı”

İstanbul Üniversitesinde TYT sınavına giren adaylar arasındaki Melis Duran, “Sayısal biraz zorladı. Onun dışında sözel edebiyat güzeldi. Sorular çok kolaydı. Memnun kaldım. Hakkımızda hayırlısı olsun. Yarın ve haftaya 2 sınava daha gireceğiz. Onların da güzel geçmesini temenni ediyorum. Psikoloji istiyorum. Duruma göre değişebilir” dedi.

Melis Duran'ın babası Mesut Duran, “Öncelikle, gençlerin geleceği için zor bir sınav. Onların güzel geleceği olan bir imtihan olmasını temenni ediyorum. Dilerim ki herkes başarılı olsun” diye konuştu.

“Sorular yoruma dayalıydı”

Çok iyi bir hazırlık yapmadığını söyleyen Hilal Atkın, “Güzel geçti. Son sınavımın üzerinden baya geçmişti. Güncel eğitim gören arkadaşlara göre çok iyi bir hazırlık yapmadım. Sorular bana yoruma dayalı gibi geldi. Açıkçası çok zorlanmadım. Özellikle matematik bilgiye dayalı değildi. Mantık üzerinden ilerlenebilecek sorular ağırlıktaydı. Beklentim iyi yönde. İngilizce mütercim-tercümanlık hedefliyorum” şeklinde konuştu.

“Sınav sürelerinin arttırılması avantajlı olmuş”

Sınavın beklediğinden iyi geçtiğini dile getiren Eren Coşkun, “Sınav sürelerinin arttırılması avantajlı olmuş. Daha önceki senede girmedim. Kıyaslama yapamıyorum ama sonuç olarak daha iyi olduğuna eminim. Bu sene deneyip görmek istiyorum. Eğer açığımı görürsem onun üzerine ilerleyeceğim. Aklımda birkaç hedef var. Tutarsa devam ederim. Meslek lisesi çıkışlıyım. Makine mühendisliği istiyorum. Ekonomi de olabilir. Biraz akışına bıraktım” dedi.

Kilis'te öğrencilerin YKS heyecanı

Sınırın sıfır noktasında bulunan Kilis'te, YKS sınavına girecek öğrenciler, sınav saatinden önce sınav merkezlerine geldiler. Sınava girecek öğrencileri aileleri yalnız bırakmadı. Gaziantep'ten de YKS sınavı için gelen çok sayıda öğrenci YÖK tarafından daha önce belirlenen Kilis 7 Aralık Üniversitesi ile diğer okullarda sınava girdiler. Öğrencilerin büyük bölümünün heyecanlı oldukları gözlendi. Öğrenciler, sınava girerken, velileri de okul dışında beklediler.

Her yıl olduğu gibi bu yılda çok sayıda Gaziantepli öğrenci YSK sınavına Kilis'te girdi. Okul çevrelerinde geniş güvenlik önlemi alınması dikkat çekti. Kilis'te 2022-YKS 1. Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT) 22 binada, 344 salonda ve 6 bin 775 adayın katılımıyla, 19 Haziran 2022 tarihinde uygulanacak olan 2022-YKS 2. Oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT) 11 binada, 170 salonda ve 3785 adayın katılımıyla ve 2022-YKS 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) 3 binada, 12 salonda ve 201 adayın katılacağı öğrenildi.

Yüksekova'da YKS heyecanı başladı

YKS'nin ilk oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) maratonu, bütün Türkiye'de olduğu gibi Yüksekova'da da başladı. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca Yüksekova ilçesinin 2 yıldır sınav merkezi ilan edilmesi sevinçle karşılanırken, vatandaşlar Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na girecek öğrencilere konaklamaları için evlerinin kapılarını açtı. Önceki senelerde 2 veya 3 gün önceden YKS için Hakkari il merkezi veya Van'a giden öğrenciler, yol ve barınma sorununun yanında maddi külfetle karşılaşıyorlardı. YKS'ye farklı il ve ilçelerden gelen öğrencilerin okullarına ücretsiz taşınmaları sağlanırken, sınav ikinci kez yapıldı.

“Çok heyecanlıyız inşallah istediğimiz gibi geçer”

Bugün çok heyecanlı olduğunu ifade eden öğrencilerden Zehra Çağırma, ''Hepimizin hakkında hayırlısı olsun diyelim. Çok heyecanlıyız inşallah istediğimiz gibi geçer. Bizde girip çıkacağız artık bakalım nasıl olacak. Bu sınavla istediğimiz puanı alırız inşallah. Tüm arkadaşlara hayırlı olsun'' dedi.

“Sınav inşallah hepimiz için güzel geçer”

Doğan Yazar isimli öğrenci, ''Bugün heyecan artmış durumda zaten. Sabah erken saatlerinde okul bahçesine geldik. Biz de sınavın süresini dolup girmesini bekliyoruz. Sınav inşallah hepimiz için güzel geçer'' ifadelerini kullandı.

“Allah öğrencilere hayırlısını nasip eylesin”

Öğrencilerden Erdelan Kazancı, ''Zaten heyecan yüzünden erken geldik buraya. Biz de gerçekten çok yoğun tempoyla hazırlandık. Allah öğrencilere hayırlısını nasip eylesin. Bizde çabalamak için yapacağız sınavı en güzelinden'' şeklinde konuştu.

''Biz aylardır bu sınav için çalışıp duruyorduk”

Öğrencilerden Şiyar Oyman ise ''Biz aylardır bu sınav için çalışıp duruyorduk. Şimdi de gireceğiz inşallah hiç bozmadan yapacağız. Herkes içinde hayırlı olsun inşallah. Çok heyecanlıyız. Artık bu sınavla beraber istediğimiz yere varırız. Herkese başarılar diliyorum'' dedi.

Çorlu'da geç kalan öğrencileri sınava polis yetiştirdi

kirdağ'ın Çorlu ilçesinde Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) geç kalan öğrencilerin yardımına koşan polis ekipleri zamanla yarıştı.

Öğrenciler içerde veliler dışarda ter döktü

Gaziantep'te Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) sınavı maratonu başladı. İki yıl aradan sonra ilk kez maskesiz düzenlenen sınavda binlerce öğrenci sınıflarda ter dökerken velileri ise okul önlerinde ter döktü.Havanın aşır sıcak olmasından dolayı ağaçların gölgesine sığınan veliler okul önlerinde çocuklarının başarılı olması için dua etti.

Koştular, depar attılar ama yine de sınava geç kaldılar

Adana'da YKS'nin 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testi'ni (TYT) girecek olan bazı öğrenciler koşup depar atmalarına rağmen sınava geç kaldı.

Milyonlarca öğrencinin gireceği YKS'nin 1. oturumu olan Temel Yeterlilik Testi bugün saat 10.15'te başladı. Sınav öncesi adaylar ve velileri okul bahçelerini doldurdu. Adaylar ve veliler sınav saatinin gelmesini beklerken, adayların saat 10.00'a kadar salona girmeyip ders çalıştıkları görüldü.

Saat 09.55'den sonra merkez Seyhan ilçesine bağlı Orhan Çobanoğlu Anadolu Lisesi ve Danışment Gazi Anadolu Lisesi'ne gelen öğrenciler sınav saatinden hemen önce okula girebilmek için adeta depar attı.

Kızı sınava geç kalan anne gözyaşı döktü

Bitlis Eren Üniversitesi'nde YKS'ye girecek olan Hira Nur Yalçın, kimliğini unuttuğu için ve saat 10.00'da kapılar kapandığı için sınava dakikalar kala içeriye alınmadı. Hiranur'un annesi Zehra Yalçın ise kimliğini unutan kızının sınava alınması için görevlilere yalvardı. Ağlayan anne Yalçın, kızının sınava alınmaması üzerine uzun süre üniversitenin kapısından ayrılamadı. Dakikalarla sınavı kaçıran Hira Nur Yalçın ise kısa süreli baygınlık geçirdi.