ÖZEL HABER Haber Girişi : 22 Haziran 2022 09:46

Erzurum’da ekmek 3,5 lira

Ekmek fiyatlarının tartışmalara neden olduğu son günlerde, bir zam haberi de Erzurum için geldi.

Ekmek fiyatlarının tartışmalara neden olduğu son günlerde, bir zam haberi de Erzurum için geldi. Erzurum’da 230 gram ekmeğin satış fiyatı 3,5 lira oldu. Erzurum Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nden edinilen bilgilere göre; ekmekteki yeni fiyat tarifesi yürürlüğe girdi. Fırıncıların 4,5 lira olmasını talep ettikleri ekmek için Valilik ve Büyükşehir Belediyesi devreye girdi. Yapılan görüşmeler ve pazarlıklar sonucunda ekmeğe yapılan 1 liralık artışa mukabil, gramajında da artışa gidildi. 200 gramı 2,5 liradan satılan ekmeğin yeni gramajı 230 olurken, fiyatının da 3,5 lira olması kararlaştırıldı. Fırıncıların maliyetlerin artışını gerekçe göstererek talep ettikleri fiyat artışı uzun bir süredir tartışılıyor ve üzerinde pazarlıklar yapılıyordu.

FIRINCILAR DA ÇOK HAKLI
Erzurum’daki fırıncılar, maliyetlerin üretimin tüm aşamaları için artış gösterdiğini dile getirerek, “Elektrik zamlandı, doğalgaz zamlandı. Su fiyatları arttı, un fiyatları arttı, işçilik maliyetleri arttı. Hal böyle olunca ekmeğin mevcut satış fiyatı maliyetlerin çok altında kaldı. Bir simit ve poğaçanın 4 liradan satıldığı bir ortamda ekmeğin 2,5 liradan satılıyor oluşu zaten çelişkiyi ortaya koyuyordu. Çünkü bu fiyatlar kurtarmıyor” dediler.
Hali hazırda 3,5 liranın bile maliyetleri karşılama noktasında yetersiz kalacağını anlatan fırıncılar, “Keşke fiyatlar sabit kalsa, artışlar olmasa da, biz de bu fiyatları sabit tutabilsek. 6 ay içerisinde ekmeğe yapılan zamlar ortada, çünkü hayat pahalılığı artık iliklerimize kadar işlemiş durumda” diye konuştular.

VATANDAŞ YAKINMAYI SÜRDÜRDÜ
Öte yandan ekmekteki yeni fiyat tarifesiyle dün itibariyle karşılaşan vatandaşlar ise, yakınmaya devam etti. Bir ekmeğin 3,5 liradan satılıyor olmasının normal şartlarda insafsızlık olduğunu ifade eden vatandaşlar, “Ama genele bakıyoruz her şeye zam geldi, geçen yılla bu yıl arasındaki fiyat artışları yüzde 200’lerin üstüne çıktı. Bu durumda fırıncıların ekmeğe zam yapmış olmalarına şaşırmamak lazım. Ama yediğimiz bir ekmekti, artık o da çok pahalı. Siyasi iktidarın buna göre bir planlama yapması ve alım gücümüzü yükseltmesi gerekiyor” dediler.